Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Yair Rosenberg szerint igenis kell kritizálni a milliárdos tőzsdespekulánst.
Az Il Foglio online formában közölte Yair Rosenberg, az Atlantic újságírójának az Egyesült Államok Kongresszusának Külügyi Bizottságának június 22-én tett beszédét. A címe: „Válasz az antiszemitizmusra és az Izrael-ellenes előítéletekre”. A cikk korábban print változatban is megjelent.
Az Egyesült Államok Kongresszusának Külügyi Bizottsága albizottsági meghallgatást tartott „az antiszemitizmusra és az Izrael-ellenes elfogultságra való reagálásról”. A beszéd egyik részletében Rosenberg megemlítette Soros György, magyar milliárdos üzletembert is:
„Cseréljék ki a 'Soros György', 'a Rothschildok', 'a cionisták' vagy az 'Izrael' szót, és az antiszemita érvelés hirtelen visszanyeri vonzerejét, és tekintélyes emberek és intézmények bólogatni kezdenek, és vitát javasolnak a témáról. Az az elképzelés, hogy a zsidók irányítják a klímaváltozást, furcsán hangozhat, viszont az az elképzelés, hogy Izrael irányítja a médiát – amit Pakisztán külügyminisztere mondott 2021-ben a CNN-en – talán nem tűnik olyan furcsának. Mivel az embereket régóta arra kondicionálták, hogy a zsidókat álnok embereknek lássák, nem kell sok ahhoz, hogy az ősrégi összeesküvés-elméletet frissítsék, hogy meggyőzzék a közönséget. A világ problémáit a zsidókra hárító több évszázados anyagnak köszönhetően pedig az összeesküvés-elmélet hívei, akik szerencsétlenségeiknek bűnbakot keresnek, elkerülhetetlenül rájönnek, hogy elnyomójuk láthatatlan keze egy láthatatlan zsidóé. Hogy világos legyen:
az olyan szereplők, mint Soros vagy Izrael Állam, valódi hatalommal rendelkeznek, és minden bizonnyal megérdemlik a kritikát azért, ahogyan gyakorolják ezt a hatalmat.
Személyesen írtam ilyen kritikákat. A probléma inkább az, hogy az ilyen kritikákat túl gyakran összeesküvés-elméletek váltják fel, amelyekben a zsidó célpontot a világ bajai mögött meghúzódó abszolút gonosz elkövetőjévé alakítják. Ez a gondolkodásmód veszélyezteti a demokráciát.”
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a Mandiner.hu számára.
Nyitókép: Fabrice Coffrini / AFP